« Svibanj 2024 »

Europski dan jezika

Povodom Europskog dana jezika, koji se na inicijativu Vijeća Europe obilježava 26. rujna od 2001. godine, u našoj je školi održan niz aktivnosti. Obilježavanjem ovog dana naša je želja bila naglasiti važnost učenja stranih jezika, kako u školi, tako i izvan nje, s ciljem prihvaćanja različitosti te uvažavanja običaja i tradicija raznih zemalja i naroda.

Učenici koji pohađaju dodatnu i izbornu nastavu engleskoga jezika su s učenicima koji pohađaju izbornu nastavu talijanskoga jezika osmislili pano na kojem se mogu pročitati zanimljivosti o Velikoj Britaniji, Americi te Italiji.

Filozofski fakultet u Rijeci te udruga Bilingualism Matters organizirali su jezični kviz, koji se održao na Filozofskom fakultetu,  pod nazivom Jezikoljubac na kojem su mogli sudjelovati učenici viših razreda osnovnih škola. Ekipa naše škole pod nazivom „Škuri“ bila je jedna od deset riječkih osnovnih škola koje su bile pozvane sudjelovati. Članice naše ekipe bile su učenice osmih razreda: Dorotea Maravić, Ela Makić Halilčević, Sedina Halaba te Lara Zatezalo. Mentorice ekipe bile su profesorice Maja Jakovac i Mirela Tonković Brkljača. Naša je ekipa zauzela drugo mjesto pokazavši odlično poznavanje višejezičnosti, svjetskih jezika te  narječja materinjeg jezika.

U školi je 28. rujna održana radioemisija. Program su vodili učenici sedmih razreda Lamija Hadžić i Ivano Torić. Cilj radioemisije bio je osvijestiti važnost učenja stranih jezika  u skladu s poznatom izrekom: Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš. Tijekom emisije učenici su imali priliku čuti 8 jezika te su imali zadatak pokušati odgonetnuti o kojim se jezicima radi.

Mirela Tonković Brkljača, prof.

objavio: Tomislav Majetić   datum: 9. 10. 2022.