« Svibanj 2024 »

Međunarodni projekt "Naša mala knjižnica"

Od ove školske godine naša škola uključila se u međunarodni projekt Naša mala knjižnica u organizaciji Ibis grafike. Cilj projekta je poticanje čitanja i kreativnosti kod učenika. Provodi ga knjižničarka s učenicima trećih razreda, u suradnji s učiteljicama. Budući da se radi o međunarodnom projektu, učenici uživaju u naslovima knjiga domaćih i stranih autora.

Do sada smo pročitali naslove: Medvjedovanje, litavskog autora Kestutisa Kasparavičiusa i Jeti u kojega nitko nije vjerovao, poljske autorice Asie Olejarczyk. Najzanimljiviji dio projekta je zajedničko čitanje knjiga, razgovor o pročitanome i rješavanje zadataka u kreativnoj knjižici koju je svaki učenik dobio za rad. Učenici su u fazi rješavanja kreativnog nagradnog zadatka te od strane organizatora slijede nagrade za najoriginalnije radove.

Svim čitateljima, sudionicima u Našoj maloj knjižnici želimo puno zabave i radosti u čitanju!

Tjedan bajke

Učenici petih i šestih razreda čitali su učenicima od prvoga do četvrtoga razreda putem razglasa bajke na novi način. To nisu bile obične bajke već  Naopake bajke naše poznate hrvatske autorice Ivanke Borovac. Krenuli smo s čitanjem Pobrkane bajke, a zatim su uslijedile Drugo lice Snjeguljice, Kome smeta peta, Opaljena vještica, Maćehinska sudbina, Kad baka pije vino, Vuk vegetarijanac. Zaključili smo s dvjema kraljevnama, Alergična princeza na zrnu graška i Zaleđena Trnoružica. Učenici su dobili zadatak da zajedno u razredu osmisle svoju bajku. Koliko su uživali u tjednu bajki i koja im se bajka najviše svidjela najbolje nam govore njihovi dojmovi.

„Sviđa mi se da tako čitate. Volim čitati, najbolja bajka bila mi je Vuk Vegetarijanac.“ (Stella Načinović, 2.a)

„Volim jako čitati bajke, a pogotovo kada vi čitate te lijepe bajke. Najviše su mi se svidjele bajke Vuk Vegetarijanac i Alergična princeza na zrnu graška.“ (Vita Torić, 2.a)

„Najviše mi se sviđa što vas razumijem dok čitate, a najbolja bajka Vuk Vegetarijanac.“ (Vita Radmanovac, 2.a)

„Jedva sam čekao tjedan bajki. Sve su bajke bile dobre. Najbolja bajka bila je Alergična princeza na zrnu graška.“ (Antonio Šeša, 2.b)

„ Najdraža bajka mi je bila Alergična princeza na zrnu graška jer ju uopće nisu pitali što ju je žuljalo.“ (Dino Kovačević, 2.b)

„Svidjela mi se bajka Alergična princeza na zrnu graška, zato jer je princeza nakon dvanaest madraca i dvanaest popluna počela jako kihati. Onda su čuvari pitali princezu je li dobro spavala, a ona im je rekla da je cijelu noć kihala. Zatim su čuvari znali da je ona prava princeza.“ (Mihael  Kežić, 2.b)

Od pročitanih bajki najviše glasova dobile su bajke Vuk Vegetarijanac i Alergična princeza na zrnu graška. Naopake bajke nasmijale su velike i male čitatelje i slušatelje. Učenici su čitanje bajki ocijenili zanimljivim i zabavnim te izrazili zanimanje za takve aktivnosti ubuduće.

objavio: Tomislav Majetić   datum: 3. 3. 2022.