« Svibanj 2024 »

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Holokausta i sprječavanje zločina protiv čovječnosti

U našoj se Školi tradicionalno obilježava Dan sjećanja na žrtve Holokausta i sprječavanje zločina protiv čovječnosti.

Ovogodišnji program ostvarili smo u nekoliko dijelova. 25. siječnja u 8. a i b razredu ostvarena je integracija Povijesti i Hrvatskoga jezika s temom Autentični predmeti.

Autentičnim predmetom igračke ispričana je priča o stradanju jedne, ali i mnogobrojnih židovskih obitelji u Holokaustu. Učenici su saznali povijesne činjenice; uzrok i tijek progona Židova, upoznali su strahote logora smrti…

Na kraju su dobili zadatak nastaviti nedovršeni zapis Dana Pagisa u kojem su izrekli svoja razmišljanja i osjećaje. Njihove su refleksije u nastavku.

27. siječnja, dan je započeo prigodnom radioemisijom u Školi. Nastavio se svečanim programom na Židovskome groblju na Kozali. U programu su sudjelovali učenici osmoga razreda, dio učenika šestoga razreda i pjevački zbor. Ovogodišnji je program, Utopljenici i spašeni, ostvaren, kao i svi do sada, u suradnji sa Židovskom zajednicom Rijeka.

Uz mnogobrojne posjetitelje, programu je nazočio riječki gradonačelnik, gospodin Marko Filipović koji se obratio nazočnima.

Po završetku programa učenici su se vratili u Školu i uživo, online, sudjelovali u Festivalu tolerancije slušajući svjedočenje preživjele hrvatske Židovke čija je cijela obitelj, osim nje i majke, stradala u Holokaustu.

Ovim su aktivnostima učenici poslali snažnu poruku tolerancije i multikulturalnosti, poruku zajedništva i razumijevanja.

• nedovršeni zapis, Dana Pagisa nastavljaju učenici - poveznica

Priloženi dokumenti:
Radovi_ucenika.pdf (91.51 KB)

objavio: Tomislav Majetić   datum: 30. 1. 2022.